Strona główna » Blog » Złożone systemy komunikacji u ptaków

Złożone systemy komunikacji u ptaków

ptaszki

Ogólnie rzecz biorąc, ptaki wywodzą się z dinozaurów. Prawdopodobnie wyewoluowały z teropodów w okresie jurajskim. Jednak niektórzy paleontolodzy uważają, że ptaki same są dinozaurami. Dokładne pochodzenie ptaków jest niejasne, a najlepszym sposobem na zrozumienie tego fascynującego stworzenia jest dowiedzenie się więcej o układzie szkieletowo-mięśniowym i złożonych systemach komunikacji ptaków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. I nie zapomnij podzielić się tymi informacjami ze swoimi uczniami!

Ptaki mają złożone systemy komunikacyjne

W przeciwieństwie do ludzi, ptaki mają złożone systemy komunikacyjne, a wydawane przez nie dźwięki są bardzo specyficzne. Na przykład, niektóre gatunki wytwarzają kilka rodzajów sygnałów alarmowych. Okrzyki te mają wyraźne, stopniowane odmiany i złożone sekwencje, a przypisuje się je różnym cechom drapieżników. Odbiorcy odpowiadają na wezwania alarmowe odpowiednimi zachowaniami, które mogą obejmować poszukiwanie pokarmu i kolegów. Ten system komunikacji może być formą sygnalizacji referencyjnej.

Konury pomarańczowoczołowe mają bardzo rozwinięty system komunikacji. Odpowiadają one na sygnały kontaktowe sąsiednich osobników, ograniczając koszty i korzyści wynikające z eskalacji rywalizacji. U tego gatunku pieśń każdego osobnika jest dopasowana do pieśni jego odbiorcy. Proces dopasowywania i naśladowania pieśni rozwinął się w toku ewolucji, aby pomóc ptakom w poruszaniu się w rozległych, złożonych stadach. Dzięki temu możliwe jest również przewidywanie lokalizacji innych członków grupy. Pokaż swoim uczniom również kolorowanki ptaki, dzieci będą zadowolone!

Pomimo tego, że nawoływania ptaków mogą nie wydawać się niczym szczególnym dla niewprawnego ucha, ich wyrafinowane systemy komunikacyjne mogą być zaskakująco podobne do języków ludzkich. W niektórych przypadkach ptaki mogą nawet dzielić niektóre aspekty ludzkiego języka, takie jak rudymentarna gramatyka. Jednak większość badań nad komunikacją zwierząt skupiła się na tym, jak wytwarzać sygnały, które wyglądają jak ludzka mowa, a odkrycie procesów poznawczych, które mogą stać za tymi sygnałami, jest wyzwaniem.

Mają wysoki metabolizm

Metabolizm ptaków to seria procesów fizycznych i chemicznych, które pobierają energię z otoczenia. Jak każdy organizm, metabolizm wymaga przepływu energii, aby wykonać swoje podstawowe funkcje. Dla ptaków ta energia pochodzi ze słońca, które wychwytują poprzez fotosyntezę. Inne źródła energii to m.in. zjadanie innych zwierząt i roślin. Oprócz energii, to źródło energii zasila wszystkie inne czynności wykonywane przez ptaki. Metabolizm ptaków jest również jednym z najwyższych spośród wszystkich żywych organizmów.

Metaboliczne „tempo życia” ptaków najlepiej odzwierciedlają dzienne wydatki energetyczne i terenowe tempo metabolizmu, które zazwyczaj koreluje z metabolizmem spoczynkowym. Związek między FMR ptaków a szerokością geograficzną jest niejasny, ale ma tendencję do wzrostu na wysokich szerokościach geograficznych. Zróżnicowanie między FMR tropików a szerokością geograficzną jest stosunkowo niewielkie, ale może to wynikać z niewielkiej liczby gatunków żyjących w tym klimacie.

W zimnej pogodzie ptaki muszą pracować powyżej swojego podstawowego tempa metabolizmu. Jest to szczególnie ważne dla małych gatunków, które są szczególnie narażone na zamarzanie. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary muszą one stale żerować w ciągu krótkich godzin dziennych, w przeciwnym razie zostaną zagłodzone na długą noc. Nawet cykora musi karmić dwadzieścia razy więcej niż wiosną, kiedy temperatura jej ciała jest wyższa. Jeśli zimą temperatura jest wysoka, metabolizm ptaków jest wyższy niż wiosną.

Mają wyjątkowy system rozrodczy

Narządy płciowe u ptaków są podobne do ludzkich, z wyjątkiem penisa, który jest nieobecny u większości gatunków. U typowego ptaka plemniki rozwijają się z dwóch źródeł: gruczołu na grzbietach nerkowych i gruczołu w pochwie. Oba te narządy rozwijają się odpowiednio w jądra i jajniki. Narządy te następnie podróżują przez pochwę do komórki jajowej, aby zapłodnić jajo.

Kiedy ptaki są gotowe do kopulacji, narządy rozrodcze u samic pęcznieją, w tym jajniki i penis. Sperma jest przenoszona do samicy przez pustą rurę zwaną kloaką. Samica otrzymuje spermę do kloaki, która następnie podróżuje w głąb ciała samicy, gdzie zapładnia komórki jajowe i rozpoczyna tworzenie jaj.

Układ rozrodczy samicy u ptaków również różni się od układu rozrodczego ssaków. Samice ptaków produkują jaja z dużym żółtkiem, które jest wytwarzane przez wątrobę. Samce ptaków łączą się w pary na całe życie i czasami angażują się w kojarzenie międzygatunkowe. Samica podejmuje ostateczną decyzję o przyjęciu lub nie samca, często oceniając go na podstawie pewnych oznak sprawności. W rzeczywistości samice ptaków mogą kopulować nawet pięć razy w ciągu jednego sezonu lęgowego.

Są towarzyskie

Większość gatunków ptaków tworzy bliskie, emocjonalne relacje ze swoimi towarzyszami. Posiadają złożone struktury społeczne, wykazują unikalne zachowania, a nawet dzielą się obowiązkami rodzicielskimi. Książka Zrozumieć zachowanie ptaków zawiera przykłady ptaków podczas zabawy w środowisku naturalnym, a także informacje o tym, jak ludzie wchodzą z nimi w interakcje. Badając zachowania społeczne różnych gatunków, czytelnicy dowiedzą się, jak stworzyć i utrzymać bliskie relacje ze swoimi pupilami. Oprócz własnych więzi społecznych, ptaki mają zdolność do tworzenia unikalnych grup rodzinnych, w tym gołębi, kurcząt i papug.

Śpiew jest zasadniczo zachowaniem społecznym. Ptaki wydają różne wokalizy w różnych sytuacjach społecznych i zmieniają swoje reakcje na śpiew w zależności od interakcji ze śpiewakiem. Ptaki różnią się socjalnością na wielu płaszczyznach, od terytorialnej do kolonialnej. Uczenie się pieśni od sąsiadów jest ważną częścią interakcji między ptakami. Poniższe przykłady pokazują, jak ptaki śpiewające odnoszą się do siebie: