Strona główna » Blog » Zabawne fakty o lecie

Zabawne fakty o lecie

lato

Lato to najgorętsza pora roku, występująca między majem a wrześniem. Jest to drugi najdłuższy sezon, po wiośnie i przed jesienią. Sezon charakteryzuje się przesileniem, czyli najwcześniejszym wschodem i najpóźniejszym zachodem słońca. Najdłuższy dzień lata ma najdłuższe godziny dzienne, ale najkrótsze godziny ciemne. Długość dnia zmniejsza się wraz z upływem pory roku. Oto kilka zabawnych faktów o lecie. Przygotuj się do kąpieli w słońcu.

Przesilenie letnie

Przesilenie letnie występuje dwa razy w roku, kiedy biegun Ziemi jest najbardziej nachylony w kierunku Słońca. To ważny okres w roku, ponieważ długie dni i długie noce zimy wkrótce ustąpią miejsca ciepłu i światłu letniego słońca. Aby w pełni wykorzystać lato, należy zaplanować zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak pływanie czy jazda na sankach.

Przesilenie letnie występuje podczas najdłuższego dnia w roku na półkuli północnej, co ma miejsce w okolicach 22 czerwca. Najdłuższy dzień w roku, Przesilenie Letnie jest również najkrótszą nocą. Z tego powodu jest to ważny dzień do świętowania dla nas wszystkich. Jednak dla niektórych z nas przesilenie letnie to tylko data w kalendarzu. W tym dniu przypada najdłuższy dzień w roku i najkrótsza noc w roku.

W języku łacińskim słowo „solstice” oznacza „słońce stojące w miejscu”. Jego najwcześniejsza odnotowana historia sięga czasów prehistorycznych. Jest to jedna z najwcześniejszych obserwacji astronomicznych w prehistorii człowieka. Wiedza o tym, kiedy zmieniają się pory roku była ważna dla ich przetrwania, więc nie jest zaskoczeniem, że przesilenie letnie ma szczególne znaczenie dla ludzi na całym świecie. Jeśli planujesz wakacje na słonecznych wybrzeżach, weź pod uwagę czas przesilenia letniego.

Wigilia nocy letniej

Obchodzona w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Rosji, noc świętojańska również kojarzy się z ogniskami. Wierzono, że ognisko ma za zadanie odpędzać złe duchy. Uważano, że czarownice swobodnie poruszają się w czasie, gdy słońce kieruje się na południe. Im większe ognisko, tym więcej złośliwych duchów można było odstraszyć. Jednak w ostatnich latach tradycja ta została w dużej mierze zatracona.

Mówi się, że rosa świętojańska ma specjalne właściwości lecznicze. W epoce kamiennej ludzie zbierali się wokół ognisk, aby świętować noc świętojańską. Poganie wierzyli, że rośliny mają właściwości lecznicze i czcili naturę poprzez rytuały. Ludzie tańczyli wokół słupów, tworzyli girlandy z kwiatów, wrzucali do nich zioła i rozpalali ogniska, odpędzając złe duchy. W Stanach Zjednoczonych Caroline Glass organizuje obchody świętojańskie w swoim ogrodzie w Philomath w stanie Oregon.

Podczas obchodów wszyscy w społeczności spotykają się, aby świętować ten dzień. Rodziny i dzieci mogą przyłączyć się do uroczystości i cieszyć się muzyką, tańcem, grami i smakołykami. Jest to również okazja, kiedy samotni ludzie znajdują miłość. Festiwal przyciąga zarówno mężczyzn jak i kobiety, a samotni ludzie świetnie się bawią umawiając się na randki w noc świętojańską. Jeśli jesteś singlem, może to być doskonała okazja do rozpoczęcia nowego związku.

Najdłuższy dzień w roku

Najdłuższym dniem w roku na półkuli północnej jest letnie przesilenie, które przypada w pobliżu 22 czerwca w USA. Słońce jest najdalej na północ w czasie przesilenia, a dzień ten jest również znany jako letnie przesilenie. Ten długi dzień jest również uważany za pierwszy dzień lata, ponieważ rośliny rosną szybko, a zwierzęta stają się aktywne. Choć dokładna data różni się w zależności od stref czasowych, przesilenie letnie wyznacza pierwszy dzień lata.

W czerwcu słońce osiąga swoją najbardziej północną pozycję na Zwrotniku Raka, a następnie zmienia kierunek na południowy przez resztę roku. W rezultacie najdłuższy dzień na półkuli północnej trwa około 12 godzin, a najkrótszy na półkuli południowej dziewięć godzin i czterdzieści minut. Chociaż ta zmiana długości jest znacząca, nie zawsze jest powodem do niepokoju.

Słowo „przesilenie” pochodzi od łacińskich słów sol i sistere, które oznaczają „słońce”. Ze względu na nachyloną oś Ziemi, słońce nie wschodzi i nie zachodzi każdego dnia w tej samej pozycji. Przesuwa się na północ lub południe po niebie, gdy Ziemia krąży wokół Słońca. Czerwcowe przesilenie jest wyjątkowe, ponieważ wyznacza początek lata astronomicznie, a długie dni oznaczają dłuższy sen.

Najgorętszy dzień w roku

W zależności od miejsca zamieszkania, najgorętszy dzień w roku może wystąpić kilka tygodni wcześniej lub później. Dzieje się tak, ponieważ temperatura powierzchni ziemi i powietrza potrzebuje czasu, aby się ogrzać. Jeśli mieszkasz na południowym zachodzie, na przykład, mogłeś doświadczyć najgorętszego dnia w roku na początku sezonu, ale do czasu przesilenia letniego temperatura wynosi już 114 stopni.

Rekordowy lipiec 2021 roku był najgorętszym miesiącem w historii pod względem temperatury powierzchni ziemi, z całkowitą temperaturą 113 stopni F. Pobił on poprzedni rekord ustanowiony w 2012 roku. Ponadto lipiec 2021 roku był drugim najgorętszym miesiącem wszech czasów, za jedynie lipcem 2010 roku.

Najgorętszy dzień w roku zwykle występuje między połową lipca a późnym sierpniem w większości regionów kraju. Szczyt promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi 21 czerwca prowadzi do ciągłego ocieplenia, a następnie ochłodzenia. Gdy kąt nachylenia Słońca na niebie spada, temperatury mają tendencję do obniżania się aż do końca lipca i początku sierpnia. Jednak najgorętszy dzień w roku w wielu częściach Południa przypada właśnie na czerwiec lub lipiec.

Najgorętszym dniem roku na półkuli północnej był 14 lipca 1954 roku. Temperatury w East St. Louis osiągnęły 117 stopni późnym popołudniem, co uczyniło ten dzień najgorętszym w historii Illinois. Liczba ofiar śmiertelnych tego lata była wysoka, odnotowano dziesiątki zgonów. W szczytowych miesiącach lata na półkuli północnej wiele krajów doświadcza fal upałów i średniego lub wysokiego poziomu wilgotności. Niektóre miejsca dostają nawet monsunowe deszcze. W każdym razie ludzie mają tendencję do pozostawania w domach i unikania ekstremalnych warunków lata.

Zajęcia dla dzieci podczas wakacji letnich

Jeśli Twoje dzieci lubią przebywać na świeżym powietrzu, rozważ zaoferowanie im ciekawych zajęć podczas letnich wakacji. Świeże powietrze i ćwiczenia są niezbędne dla rozwoju dzieci, a zabieranie ich na pikniki i wycieczki studyjne może poszerzyć ich wiedzę i świadomość świata. Wiele zajęć w czasie wakacji pomaga dzieciom odkryć i rozwinąć ich talenty, od pisania po robienie zwierzątek z kamieni. Codzienny dziennik to świetny sposób, aby dzieci pisały i badały swoje zmysły.

Czytanie jest doskonałym sposobem na zajęcie dzieci podczas letnich miesięcy. Czytanie jest nie tylko zabawne, ale także dobre dla ich umysłów. Dzieci, które spędzają czas na czytaniu, odnoszą również korzyści fizyczne, umysłowe i emocjonalne. Oto kilka zabawnych i edukacyjnych zajęć związanych z czytaniem. I nie zapominaj o korzyściach płynących z czytania! Wypróbujcie letnie zajęcia czytelnicze! Są one doskonałym źródłem rozrywki dla dzieci i mogą pomóc im rozwinąć swoje umiejętności i stać się lepszym. Mogą również pobudzić swoją kreatywność i pokolorować kolorowanki lato, które umilą im czas.

Dla młodszego zestawu, zwykły spacer może być zabawą. Rodzina może spędzić czas razem, więc skorzystaj z ciepłej pogody. Biorąc spacer na podwórku to świetny sposób, aby uzyskać swoje dzieci na zewnątrz i spalić trochę energii. Poza tym, miły spacer w okolicy sprawi, że poczujesz się świetnie. Inną zabawą jest robienie fortu ze stosu papierowych talerzyków. Chociaż czynność ta może być nieładna, dzieci będą się świetnie bawić, tworząc swój własny fort. A jeśli wolą, mogą ukryć przedmioty i stworzyć poszukiwanie skarbów, aby je znaleźć.

Pochodzenie słowa lato

Francuskie słowo na lato, „été”, wywodzi się z łacińskiego sumor, co oznacza „lato”. Ta sylaba jest związana z Proto-Indo-Europejskim słowem aestas, które oznacza „spalać”. W XVIII wieku wielka reforma językowa usunęła z języka francuskiego wiele niewymawianych s, co spowodowało zmianę z aestas na ete.

Pochodzenie słowa lato jest złożone. Większość języków ma słowo na lato, w tym staro islandzki sumarr i holenderski zomer. Nawet w Armenii słowo amarn (pochodzące od korzenia amarn, „rok”) jest związane z niemieckim Sommer, wariantem słowa amarn, które oznacza „porę roku”. Choć termin lato często używany jest w negatywnym znaczeniu, nie dziwi fakt, że słowo to kojarzy się również z sielską porą roku.

Termin lato ma wiele definicji. Może oznaczać konkretne lato, na przykład lato indyjskie. W języku angielskim słowo to może odnosić się do każdej pory roku lub do jednego konkretnego lata. Angielskie słowo summer wywodzi się z dwóch łacińskich słów sol (słońce) i sistere (zatrzymanie). Słowo to było używane przez wiele wieków do opisania najdłuższego dnia w roku. Po raz pierwszy pojawiło się w języku francuskim w XIII wieku. Podczas gdy wiele osób kojarzy lato z plażami, wakacjami na plaży i hot-dogami, rzeczywisty termin nie ma żadnego znaczenia poza tym, że odnosi się do konkretnej pory roku.

Słowo lato stało się popularnym sezonowym imieniem zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Od lat siedemdziesiątych, lato jest często używane jako nazwa nadana. Inne słowa pochodzące od tego słowa to sumor, lato i sumor. Wiele osób decyduje się na używanie przydomka lato, aby kojarzyć dziecko ze słonecznym usposobieniem lub w jakiś inny sposób nawiązuje do pory roku. Ponadto gaelickie imię o samhraidh oznacza „zstępujący z Samhradh”. Jest to to samo imię, co anglicyzowana wersja, o’Sawrie.