Strona główna » Blog » Potwory i spółka – kim są?

Potwory i spółka – kim są?

kim są potwory i spółka

Świat potworów wypełniony jest wieloma postaciami. Do najbardziej znanych należą Sulley, Boo, Mike i Tylor Tuskmon. Ale co z ich imionami? Co ich historia mówi nam o ich osobowościach? I czy tym potworom można zaufać? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. Oto krótkie streszczenie Potworów i spółki! Przygotujcie się też na kilka zabawnych strachów.

Tylor Tuskmon

Tylor Tuskmon to żółto-pomarańczowy tuskmon, który jest głównym bohaterem gry wideo Monsters At Work. Nie ma włosów i ma krótsze kły, a także szczuplejsze ciało. Jego ogon i plecy pokryte są niebieskimi kolcami. Pomimo pomarańczowej sierści i niebieskich włosów, nadal brakuje mu mocy straszenia.

Ben Feldman gra rolę młodego potwora, Tylora Tuskmona, który przybywa do Monsters, Inc. w czasie, gdy firma przestawia się ze straszenia na śmieszkowanie. Ben Feldman wcześniej występował jako Jonah Simms w sitcomie NBC Superstore. Jest znaną twarzą w wielu innych programach telewizyjnych, w tym Mad Men, Silicon Valley i Drop Dead Diva. Jest również aktorem, który podkładał głos pod postać Chrisa w adaptacji Disney Channel Big Hero 6: The Series.

Henry Winkler gra szefa Tylora. Wcześniej był znany jako Fonz w Happy Days, ale jego rola jako postać z kreskówki ewoluowała w szerszą rolę. Winkler głosował również Mall Santa w Bob’s Burgers, DuckTales, Bubble Guppies i Bojack Horseman. Wcielił się również w Gene’a Cousineau w serialu Barry. Wcielił się również w Barry’ego Zuckerkorna w serialu Arrested Development.

Sulley

Film śledzi Mike’a Wazowskiego i Jamesa P. „Sulleya” Sullivana, współpracowników w fabryce przetwarzającej krzyki w Monstropolis. Praca Sulleya polega na straszeniu głupców z dzieci, podczas gdy Mike zajmuje się całą papierkową robotą i jest osobistym trenerem. Podczas gdy ambicją Sulleya jest pobicie rekordu wszech czasów w straszeniu, jego przyjaciel i partner Mike spędzają czas po godzinach na zalotach do recepcjonistki Celii (Jennifer Tilly).

Cechy fizyczne Sulleya były podobne do tych widzianych w pierwszym filmie, ale był chudszy i miał mullet-like cowlick na czubku głowy. Pojawił się w napisach końcowych Aut jako gigantyczny monster truck oraz w Tokio Złomka obok samochodowej wersji Mike’a. Jest również podobny do Bowsera z serii Nintendo. Jest to nawiązanie do pojawienia się Sulleya w prequelu filmu Monsters Inc.

Boo i Sulley stają się bliskimi przyjaciółmi w pierwszym filmie, a Sulley staje się ważną częścią zespołu. Podczas próby utrzymania Boo bezpieczne od Scream Extractor, Sulley przypadkowo przynosi lovable ludzkiej dziewczyny z powrotem do pokoju. Chociaż Sulley i Mike są źli o pojawieniu się Boo, w końcu się pogodzili. Boo jest teraz bezpieczny z Sulley i Mike i wracają do fabryki, aby wziąć Boo do domu.

Mike

W filmie Monsters, Inc, Mike McCarthy, nadzorca poczty, mieszka w fikcyjnym mieście Monstropolis z Sulleyem Sullivanem. Ci dwaj są przyjaciółmi od czasu studiów i od tego czasu są nierozłączni. Mike również dostrzega znaczenie kariery Sulleya. Ta dwójka tworzy w filmie świetny zespół. Chociaż Mike jest potworem, to nadal jest bardzo ludzki, z niezdarnym poczuciem humoru.

W filmie marzenie Mike’a o zostaniu najlepszym straszakiem spełnia się, gdy dołącza do bractwa Oozma Kappa. Ta grupa ghuli i goblinów używa straszydeł, aby wykorzystać energię krzyków. W swoich późniejszych przygodach Mike i Sulley znajdują dom w szkolnej klasie SCARE 101, a w filmie Mike staje się profesjonalnym straszakiem.

W sequelu Monsters, Inc, Mike Wazowski powraca jako Sulley Sullivan. W tym filmie staje się najważniejszym pracownikiem Monsters, Inc. i współzarządza firmą ze swoim najlepszym przyjacielem Mike’em. Po wydaniu filmu w 2001 roku Mike wyruszył w trasę z Disney on Ice. Mike nadal pojawia się również w parkach Disneya. Aktor oświadczył się również swojej dziewczynie, Celii.

Film wprowadza również nową postać, Celię. Celia to cyklopowa gorgonopodobna istota z mackami na nogach i fioletowymi wężami na włosach. Celia nosi zieloną sukienkę bez rękawów z nadrukiem skrzeli. Niebieskozielony futrzany kołnierz akcentuje sukienkę. Celia i Mike zostają przedstawieni w filmie, gdy Celia i Mike idą do restauracji sushi Harryhausena na jej urodziny. To wydarzenie jest momentem wyzwalającym kopułę, która zmusza Sulleya do ucieczki z restauracji. W swojej bazie posiadamy kolorowanki Potwory i Spółka do druku, które poprawią humor każdemu dziecku!

Boo

Mary Gibbs, która grała głos Boo w Potworach i spółce, była maluchem, gdy postać została stworzona. Postać Gibbs nadała Boo niewinną i dziecięcą jakość, co pomogło widzom identyfikować się z nią i odnosić się do niej. We wczesnych szkicach filmu, Boo była irlandzkim lub afroamerykańskim chłopcem z dredami. Jej postać miała być także dużo starszym dzieckiem, które płatało niekończące się figle swoim czterem starszym braciom.

Oprócz oryginalnego filmu, fabuła sequela została zaproponowana przez Pixar. Sequel miałby miejsce dziesięć lat po pierwszym filmie. W filmie zobaczylibyśmy Sulleya i Mike’a powracających do szafy Boo, aby świętować jej urodziny. Jednak Boo nie pamiętałaby aktorów, a oni musieliby nauczyć się, jak sprawić, by znów się śmiała. To było urządzenie fabularne, które byłoby niemożliwe do stworzenia bez znacznej ilości pracy.

Boo często towarzyszy jego najlepszy przyjaciel Sulley. Po uratowaniu Boo, Mike przynosi mu niespodziankę – kawałek drzwi Boo. Kiedy Sulley wkłada ten kawałek drzwi z powrotem do drzwi, Boo wychodzi na zewnątrz. Boo rozpoznaje Sulleya jako swojego przyjaciela i mówi: „Kici!”. Sulley uśmiecha się na to i kontynuuje swoją misję ratowania świata.

James Coburn

W filmie Potwory i spółka, James P. Sullivan prowadzi Monsters Incorporated, fabrykę strachów, która specjalizuje się w najbardziej przerażających doświadczeniach dla ludzkiej publiczności. Sullivan jest onieśmielający, a jego firma jest wypełniona straszakami, z których każdy jest inny na swój sposób. Jeden z jego asystentów, Mike Wazowski, jest opiniotwórczy i przebojowy, a najnowszy straszak firmy, Boo, to mała dziewczynka, która idzie tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek.

W późniejszych latach Coburn powrócił na duży ekran, by zagrać kilka ról. Miał cameo w The Muppet Movie i wystąpił w Firepower z Sophią Loren. Jego kariera filmowa powróciła w latach 90-tych, z rolami w Goldengirl i The Baltimore Bullet. Miał również główną rolę w The Loving Couples i w Crossover, a także był nominowany do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za The Dark Tower.

Obsada głosowa Potworów i spółki wzbogaca fabułę filmu. James Coburn wcielił się w postać Monsters, Inc. CEO Henry’ego J. Waternoose’a, właściciela przypominającego kraba, który chce utrzymać firmę przy życiu. Jego postać ma trudny czas ze swoimi ludzkimi pracownikami, ale nie pozwala, aby to weszło w drogę jego działalności. W końcu dąży do uratowania firmy i przywrócenia jej dawnej świetności.

Steve Buscemi

Monsters Incorporated to fabryka strachu w świecie potworów. Zarządzającym firmą jest onieśmielający James P. Sullivan, który ma zespół straszycieli pracujących w fabryce. Asystentem Sullivana jest Mike Wazowski, który jest opiniotwórczy i zadziorny, a Boo, najmniejszy potwór, idzie tam, gdzie żaden człowiek jeszcze nie poszedł. Ten film jest o najbardziej szalonych stworzeń, które świat kiedykolwiek znał, ale jest też dobry śmiech, aby być w procesie.

Po sukcesie „Potworów i spółki” Steve Buscemi wystąpił w wielu innych popularnych filmach. Jego wcześniejsze projekty to między innymi uznany przez krytyków serial internetowy „Horace i Pete”. Wystąpił również w naładowanej politycznie satyrze politycznej „Śmierć Stalina” oraz w uznanym przez krytyków thrillerze „Lean on Pete”, za który otrzymał nominację do nagrody BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego. Wystąpił również w docenionym przez krytyków serialu Nancy, u boku Andrei Riseborough. Wystąpił również w kilku serialach telewizyjnych, w tym The Sopranos, Unbreakable Kimmy Schmidt i serialu komediowym TBS Miracle Workers.