Strona główna » Blog » Jak koty wykorzystują swój zmysł węchu?

Jak koty wykorzystują swój zmysł węchu?

kotek

Koty to małe, mięsożerne ssaki. Słowo kot domowy jest używane do odróżnienia kotów domowych od członków dzikiej rodziny kotowatych. Jednak koty nie są udomowione na wszystkich obszarach. Zwierzęta te mogą być zdziczałe, ale nie są niebezpieczne dla ludzi. Dla wielu osób koty są świetnym sposobem na utrzymanie domu. Jeśli rozważasz zdobycie kota, oto kilka rzeczy do rozważenia przed przyniesieniem jednego do domu.

Zmysł węchu

Podobnie jak ludzie, koty używają swojego zmysłu węchu do zbierania informacji i wykrywania zmian w swoim otoczeniu. Robią to poprzez wąchanie i smakowanie różnych substancji. Proces ten znany jest jako flehmen, a kot używa tego organu do analizy tego, co wącha. W tym artykule poznamy sposób, w jaki koty wykorzystują swój zmysł węchu, aby pomóc nam zrozumieć więcej na ich temat. Czytaj dalej, aby odkryć, jak koty używają swojego zmysłu węchu i jak wykorzystać go na swoją korzyść.

Nos kota wyposażony jest w około 200 milionów receptorów węchowych (V1R), co jest dużą liczbą w porównaniu z pięcioma milionami, które posiadamy my. Jego zdolność do wąchania obiektów jest tak duża, że są w stanie podejmować decyzje dotyczące ich płci, genów i potencjalnych rywali. Narząd węchu znajduje się w górnej części jamy ustnej, więc zdolność kota do wykrywania zapachów jest znacznie wyższa od naszej.

Koci nos ściśle współpracuje z narządem Jacobsona, który jest połączony z rejonami społecznymi i żywieniowymi mózgu. Służy on do wykrywania niewyczuwalnych zapachów. Kiedy kot napotka zapach, podwija górną wargę i otwiera usta, otwierając swoje kanały. Proces ten, zwany reakcją flehmenową, wspomaga przenoszenie zapachów do narządu Jacobsona.

Nos kota współpracuje z jego pięcioma innymi zmysłami w celu interpretacji otoczenia. Podczas gdy ludzie mają 9000 kubków smakowych, koty mają ich tylko 470. Oznacza to, że zapach kota jest bardzo ważny dla jego ogólnego samopoczucia. Koty potrafią jednak rozróżniać smaki za pomocą samego zapachu, co pozwala im lepiej niż ludziom wykrywać pokarmy. Nie czyni to jednak ich wyższością nad psami. Tak więc, zmysł węchu kota jest niezbędny do jego przetrwania.

Ponieważ koty mają mniej receptorów węchowych niż psy, ich zmysł węchu jest lepszy. Oprócz wąchania różnych przedmiotów i identyfikowania ich zapachu, koty są również wrażliwe na kotki w rui. Koty wydzielają feromony, które są wykrywalne tylko przez koci nos. Ponieważ brakuje im receptorów smakowych na języku, koty w dużej mierze polegają na zapachu, aby określić, kiedy są głodne. Kot z infekcją dróg oddechowych lub zatkanym nosem nie czuje zapachu jedzenia, ale nie jest głodny.

Wielkość ciała

Jedną z najczęstszych chorób, którym można zapobiec u kotów w Ameryce Północnej jest otyłość. Około trzydzieści do trzydziestu pięciu procent populacji kotów uważa się za nadwagę, a pięćdziesiąt procent kotów w wieku od pięciu do 11 lat klasyfikuje się jako otyłe. Otyłość jest definiowana jako nagromadzenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Większość kotów z nadwagą ma również nadmiar tkanki tłuszczowej. Aby ocenić wagę kota, dokonaj pomiarów jego dolnej części tylnej łapy i klatki żebrowej. Podziel te dwa pomiary przez 0,7062, aby określić jego BMI.

Idealny BCS dla kota wynosi od pięciu do ośmiu centymetrów szerokości, ale może się to znacznie różnić. Na BCS kota ma wpływ genetyka i rasa, choć wielkość ciała może się również zmieniać w zależności od wieku i środowiska życia. Waga kota jest jednak najdokładniejszym wskaźnikiem jego zdrowia i wielkości. Ostatecznie, najlepszą metodą jest zbadanie ogólnych rozmiarów kota i określenie, czy jest to normalne, aby kot miał określoną wagę. Różne budowy ciała są ujęte w kolorowankach z kotami.

Wielkość ciała kota różni się w zależności od jego rasy i środowiska. Niektóre rasy są skazane na masywność, podczas gdy inne pozostają stosunkowo małe nawet w pełni rozwinięte. W przeciwieństwie do dzikich kotów, koty domowe nie rosną tak duże jak te wielkie koty, ale osiągają zaskakujące rozmiary. Wysokość, długość i waga kotów zależą od rasy, ale istnieją pewne ogólne wytyczne dotyczące zdrowych rozmiarów ciała.

Zwyczaje

Chociaż koty domowe nie są tak dzikie jak ich dzicy kuzyni, ich dziwne zwyczaje mogą wywoływać u niektórych osób niepokój. Chociaż generalnie nie są one niebezpieczne, koty mogą być pełzające i denerwujące. Oto kilka powszechnych kocich nawyków. Możesz zacząć od nauczenia się właściwego sposobu opieki nad swoim zwierzakiem. Możesz również użyć technik szkoleniowych, aby powstrzymać kota przed żuciem twoich rzeczy, takich jak skarpetki i włosy. W tym artykule przejdziemy przez niektóre z bardziej powszechnych kocich nawyków i sztuczek.

Po pierwsze, koty uwielbiają żuć. Podczas gdy wiele kotów żuje przypadkowe rzeczy, niektóre są po prostu strasznymi żuwaczkami. W obu przypadkach musisz wiedzieć, jak powstrzymać je od agresji i krzywdzenia ludzi. Prostym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w interaktywne zabawki dla kota. W ten sposób Twój koci przyjaciel może mieć zajęcie podczas Twojej nieobecności. Oprócz zabawek, koty uwielbiają również pocierać swoje twarze o inne przedmioty, takie jak twoje ręce lub nogi.

Innym powszechnym kocim nawykiem jest oddawanie moczu. Koty są zwierzętami terytorialnymi i będą drapać przedmioty, aby zaznaczyć swoje terytorium. Koty będą również pielęgnować swój własny rodzaj. W zależności od gatunku, koty mogą mieć kilka terytoriów. Mogą zdecydować się na pielęgnację kota za przywilej leżenia na łóżku. Oprócz pielęgnowania siebie nawzajem, koty śpią blisko siebie i pielęgnują się nawzajem. Koty mają również społeczeństwo matrylinearne, z relacją królowa – potomstwo jako podstawową jednostką organizacyjną.

Uczniowie mogą teraz zidentyfikować różne rodzaje siedlisk dla dużych kotów. Na przykład, siedlisko w dorzeczu Amazonki to las tropikalny z małym strumieniem w centrum lub innymi elementami zawierającymi wodę. Ponadto, środowisko leśne jest wskazywane przez ciemnozielony kolor lub górzysty teren, podczas gdy siedlisko leśne znajduje się na stromym zboczu. To samo dotyczy innych typów siedlisk. Uczniowie mogą więc stworzyć mapę miejsc, w których żyją duże koty, wykorzystując siedliska, o których się dowiedzieli.

Innym zwyczajem kotów jest płacz. Uwielbiają się one bawić. Koty mogą robić dużo hałasu, zwłaszcza w nocy. Mogą też wskakiwać na lady i przewracać przedmioty. Mogą również biegać w górę iw dół korytarzy i batem obiekty wokół podłogi. Te zachowania mogą być częścią tego, jak dostosowały się do potrzeb ludzi. Jeśli więc szukasz kociego przyjaciela, warto zwrócić uwagę na ich zwyczaje.

Dieta

Dieta kota powinna być bogata w białko, ponieważ jest to kluczowa część kociego metabolizmu. Dzieje się tak, ponieważ koty są ścisłymi mięsożercami, a ich dieta nie jest kompletna bez pewnych rodzajów mięsa. Poniżej wymieniono niektóre korzyści wynikające z podawania kotom karm wysokobiałkowych i o wysokiej wilgotności. Karma ta dostarcza organizmowi kota niezbędnych składników odżywczych i pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm.

W przeciwieństwie do ludzi, koty mają wysoko rozwinięty zmysł węchu. Ich preferencja dla pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości białka wynika z ich zdolności węchu, jak również z faktu, że lubią one jedzenie o wyższej temperaturze niż ludzkie ciało. W przeciwieństwie do ludzi, koty potrafią również wyczuć smak kwaśnych, gorzkich i słonych substancji. Pomimo ich doskonałego zmysłu węchu, koty nie są w stanie wykryć słodkich smaków, co jest jednym z powodów, dla których polegają na mięsie, aby przetrwać.

Ważne jest, aby zrozumieć, że odpowiednia ilość jedzenia dla Twojego kota będzie się różnić w zależności od jego wielkości i poziomu aktywności. Podczas gdy karmienie aktywnego kota niewielką ilością każdego dnia, karmienie dużym posiłkiem na jednym posiedzeniu może prowadzić do otyłości. Również podawanie małej ilości kotu nieaktywnemu może spowodować niedożywienie. Jeśli zauważysz, że Twój kot przybiera lub traci na wadze, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji. Twój koci przyjaciel doceni Twój wysiłek włożony w utrzymanie go w zdrowiu!

Najlepiej stosować się do przepisu, który zaleciłby holistyczny lekarz weterynarii. Możesz również przygotować jedzenie w domu i zamrozić je w porcjach, co będzie wygodne dla Ciebie i Twojego kota. Pamiętaj tylko, aby nie mieszać jej samodzielnie. Nie jest to zdrowe dla Twojego kota, aby uzyskać odpowiednią równowagę składników odżywczych, więc najlepiej uzyskać rekomendację od holistycznego weterynarza. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego przepisu, skonsultuj się z holistycznym weterynarzem lub producentem karmy dla zwierząt.