Strona główna » Blog » Fakty o Disneyu

Fakty o Disneyu

The Walt Disney Company, powszechnie znany jako Disney, jest amerykańskim wielonarodowym konglomeratem medialno-rozrywkowym z 14 parkami tematycznymi i studiem filmowym. Jako największa na świecie firma rozrywkowa i medialna, Disney posiada wachlarz ofert, które z pewnością zadowolą nawet najbardziej wybrednych fanów. Ale od czego zacząć? Oto kilka podstawowych faktów na temat Disneya.

Disney jest największą na świecie firmą rozrywkową i medialną

Jako największa na świecie firma rozrywkowa i medialna, Disney posiada unikalne portfolio różnorodnych treści. Wieloplatformowy zasięg firmy pozwolił jej wykorzystać treści wyprodukowane już w latach 20. ubiegłego wieku i tworzyć nowe treści na wielu płaszczyznach. Portfolio filmów, programów telewizyjnych, animacji i telewizji kablowych przyciągnęło globalną publiczność. Ponadto, niedawne przejęcie Foxa przez Disneya jeszcze bardziej wzmocniło jego siłę IP.

Firma stworzyła bogatą bibliotekę postaci dla dzieci. W 1955 roku Disney utworzył Disneyland w Kalifornii i wykorzystał jego zawartość do ekspansji na inne obszary, w tym gry wideo i największą na świecie firmę medialną o kapitalizacji rynkowej 300 miliardów dolarów. Firma posiada również wiele właściwości poza przemysłem rozrywkowym, w tym modę, artykuły gospodarstwa domowego, a nawet produkty kosmetyczne. Na przykład, w ostatniej dekadzie Disney wydał filmy oparte na niektórych swoich postaciach animowanych.

Firma nadal rozszerza swoją działalność w zakresie mediów i rozrywki. Przejęła 21st Century Fox i wiele popularnych tytułów z grupy Fox. Zwiększyła swój dochód netto w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku o 5,4 miliarda dolarów. W ramach tego przejęcia Disney zainwestował również w Hulu, platformę streamingową. W połączeniu, Disney dominuje w branży parków tematycznych i telewizji z 28% rynku.

Silny biznes streamingowy firmy jest kluczowym motorem wzrostu firmy, podczas gdy jej globalna obecność i obszerne IP pomogą jej utrzymać swoją pozycję. Ogólny biznes streamingowy Disneya wygeneruje w 2020 roku przychody o wartości około 4 mld dolarów. Co więcej, stopniowe ożywienie w branży hotelarskiej będzie dla spółki wiatrem w plecy, gdy parki tematyczne zaczną się ponownie otwierać ze ścisłymi limitami pojemności. Tym samym inwestorzy powinni pozostać bykami na najbliższe kilka lat.

Posiada 14 parków tematycznych

Na całym świecie Disney prowadzi jedenaście parków tematycznych pod nazwą Disneyland. Wymienione poniżej parki obejmują Disneyland, Shanghai Disneyland, Hong Kong Disneyland i Tokyo Disney Resort. Parki te zostały uwzględnione przed wprowadzeniem Shanghai Disney Resort i innych dużych zmian. Jednak obecnie istnieje 14 parków tematycznych, które są własnością Disneya. Oto spojrzenie na niektóre z najbardziej popularnych. Poniżej wymieniono niektóre z najlepszych atrakcji dla rodzin odwiedzających Disneyland.

Disneyland zdominował rynek przez długi czas, ale w ostatnich latach parki walczą o utrzymanie rentowności. Universal Studios Florida, na przykład, odnotował 17-procentowy wzrost frekwencji w zeszłym roku. Jej parki tematyczne są reklamowane jako przeżycie raz na zawsze. Firmy Disneya zdywersyfikowały się również na produkcję filmów live-action i parki tematyczne. W 2016 roku firma jest właścicielem 14 parków tematycznych na całym świecie. Dzięki zastosowaniu parków, powstały też kolorowanki Disney. Sprawdź sam i pokoloruj swoich ukochanych bohaterów!

Chociaż Disneyland jest klasycznym, ponadczasowym parkiem tematycznym, staje się również coraz bardziej nowoczesny dzięki dodaniu nowych ziem, takich jak Star Wars Galaxy. Te nowe ziemie nie przyczyniają się do ogólnego tematu Disneylandu, ale zamiast tego dodają nowe atrakcje i przestrzeń. Dla porównania, inne parki zamkowe mają od 17 do 24 przejażdżek. Dlatego Disneyland jest bardziej nowoczesnym parkiem niż większość. Jeśli jednak szukasz najbardziej ekscytujących przejażdżek, możesz chcieć szukać gdzie indziej.

W Disneylandzie parki są podzielone na dwa odrębne obszary. Disneyland i Hollywood Studios każdy ma park w stylu „Magic Kingdom”. Ale nie wszystkie parki są stworzone tak samo. Mają różne drugie bramy, a wielu fanów Disneya chce wiedzieć, który z nich jest najlepszy. W rzeczywistości nie ma „najlepszego” parku tematycznego, a ta lista pozostawia jeden, aby zachować interesujące. Oprócz rankingu parków tematycznych Disneya, możliwe jest znalezienie artykułu o najlepszych przejażdżkach w każdym z tych parków.

Ma usługę przesyłania strumieniowego

Z Netflixem i innymi usługami strumieniowymi walczącymi o widzów, dlaczego powinieneś zasubskrybować usługę strumieniową Disneya? Disney to firma znana z wchłaniania właściwości intelektualnych i tworzenia formatów przyjaznych rodzinie. Firma obecnie rozszerza swoją ofertę strumieniową na Stany Zjednoczone i uruchomi usługę w Wielkiej Brytanii w marcu 2020 roku. Ale czy ta usługa streamingowa jest warta twoich pieniędzy? Oto Batman bliższe spojrzenie na to, jak wypada w porównaniu z konkurencją.

Disney+, który zadebiutował 12 listopada 2019 roku, oferuje nieograniczony dostęp do popularnych filmów i programów telewizyjnych z różnych spółek zależnych. Obejmuje to marki Walt Disney Animation Studios, Pixar, Marvel i Lucasfilm / Star Wars. Oprócz klasycznych filmów i programów telewizyjnych Disneya, możesz również cieszyć się oryginalnymi serialami i programami telewizyjnymi. Ponadto serwis codziennie dodaje nowe historie. Disney dąży do tego, aby jego subskrybenci byli zadowoleni. Nie ma żadnego haczyka na opłaty abonamentowe, a usługa obejmuje ponad 130 milionów abonentów na całym świecie.

Hulu nie miało być wyłącznością dla Disneya. Zostało uruchomione przez firmę przy wsparciu Foxa i NBCUniversal. Ostatecznie Disney kupił udziały w firmie. Firma wprowadziła jednak wiele poprawek, aby serwis stał się hitem. Dzięki Disney+ będziesz mógł oglądać filmy i programy telewizyjne Disneya na dowolnym urządzeniu. I możesz nawet subskrybować usługę telewizji strumieniowej Disneya na żywo.

Usługa strumieniowa obejmuje ponad 25 000 filmów Disneya, Pixara i Marvela. Nie ma żadnych opłat za pojedyncze wypożyczenia lub odcinki telewizyjne. Możesz oglądać klasyki takie jak „Królewna Śnieżka” i „Król Lew” w kolejności. Obejmuje nawet najnowsze hity, takie jak „Moana”. I nigdy nie będziesz musiał się martwić, że zawartość jest oceniona na R – usługa nie ma. Usługa pozwala na streaming na czterech urządzeniach jednocześnie i pobieranie treści na aż dziesięć.

Posiada studio filmowe

Walt Disney posiada studio filmowe. Walt Disney Pictures to amerykańska firma produkująca filmy z siedzibą w Burbank w Kalifornii. Firma jest właścicielem trzech innych głównych studiów filmowych: Disney Animation Studios, Walt Disney Productions oraz Pixar Animation Studios. Wyprodukowała ponad pięćdziesiąt filmów, zarabiając ponad 100 milionów dolarów i ponad dwa tuziny nagród Akademii. Ponadto Disney współpracował z Pixarem przy wielu projektach, w tym przy dobrze przyjętym przez krytykę filmie Toy Story.

Oprócz studia filmowego, Disney ma kilka sieci telewizyjnych dla dzieci, największy dział licencjonowanych towarów ze wszystkich głównych studiów filmowych i udane parki tematyczne. Disney jest również właścicielem jednych z najcenniejszych własności intelektualnych na świecie. Należą do nich postacie od Myszki Miki po księżniczki, a także Spider-man i Marvel. Dodanie Marvela do rodziny Disneya jest częścią szału kupowania treści przez Boba Igera, który objął Pixara, Lucasfilm i Marvela. Te przejęcia dają Disneyowi oparcie w świecie IP chłopca.

Jeśli Disney byłby właścicielem Universal Studios, byłby również właścicielem Fox, MTV i Syfy, a także producentem popularnego serialu animowanego Frozen. Oprócz produkcji filmowej, Disney jest właścicielem trzech z czterech najlepszych serwisów streamingowych. Oprócz filmów i telewizji, Disney jest również właścicielem głównych marek medialnych, takich jak Hulu i National Geographic. Z tak ogromną obecnością w świecie rozrywki, firma ma dobrą pozycję do zdominowania branży.

Dział produkcji Walt Disney Studios obejmuje kilka znaczących studiów filmowych. Walt Disney Pictures jest studiem imiennym, które wydaje filmy live-action, a Pixar produkuje filmy animowane i specjalne. Firma przejęła również Lucasfilm Ltd, który wyprodukował sześć pierwszych filmów Star Wars. To dodaje ogromny katalog filmów do firmy Walt Disney, czyniąc go jednym z najbardziej godnych uwagi aktywów tej ery streamingu. Podczas określania, które studio jest najlepszym dopasowaniem dla twojej rodziny, największym pytaniem jest to, jak powstają filmy Disneya.