Strona główna » Blog » Co to jest Lego?

Co to jest Lego?

lego

Co to jest Lego? Firma zabawek budowlanych o globalnym zasięgu, The Lego Group jest jedną z największych marek na świecie. W związku z tym jest odpowiedzialna za tysiące zestawów Lego w szerokiej gamie tematycznej. Dowiedz się więcej o historii Lego i jej produktów. W 2021 roku będzie to największa firma zabawkarska na świecie pod względem sprzedaży. Grupa Lego ma ponad stuletnią historię. Jakie zestawy mają w swojej ofercie?

Grupa Lego to zabawki konstrukcyjne

Grupa LEGO to prywatna firma, która została założona w 1932 roku w Billund w Danii. Jest to jeden z największych na świecie producentów materiałów do zabawy dla dzieci. Z ponad 9000 pracowników na całym świecie, produkty firmy są dostępne w ponad 130 krajach. Pomimo swojej popularności, klocki LEGO nie są przeznaczone tylko dla dzieci. Zarówno młodzi, jak i starsi mogą cieszyć się konstruowaniem wszystkiego, od pojazdów, przez budynki, po roboty.

Firma została założona w 1932 roku przez Ole Kirka Christiansena, stolarza mieszkającego w Billund w Danii. Zaczął on produkować drewniane zabawki w czasie Wielkiego Kryzysu. Jego syn Godtfred rozpoczął pracę w rodzinnej firmie w wieku 12 lat. Ten sukces przyczynił się do powstania firmy. Dziś firma posiada ponad cztery miliardy klocków Lego, traktorów i innych popularnych zabawek. Pomimo sukcesu klocków Lego, wzbudzały one kontrowersje ze względu na swoją wysoką cenę.

Na początku lat 60-tych Lego miało tylko jedną markę, ale w latach 90-tych firma rozszerzyła działalność na rynki inne niż zabawkarskie. Od tego czasu firma licencjonuje markę Lego na inne produkty, takie jak odzież, książki i wystrój pokoju dziecięcego. Legoland Park, park tematyczny wykonany z 42 milionów klocków LEGO, został otwarty poza Londynem w 1996 roku. Trzeci park tematyczny Lego ma zostać otwarty w Carlsbad w Kalifornii w 1999 roku.

Stała się najpotężniejszą marką na świecie

Twórcy plastikowych zabawek Lego zostali nazwani najpotężniejszą marką świata. Co roku konsekwentnie znajdują się na liście najlepszych marek według Brand Finance. Sekret sukcesu Lego? Trzy rzeczy robi naprawdę dobrze. Po pierwsze, wprowadza innowacje. Po drugie, nie sprzedaje siebie za mało. Po trzecie, nie ogranicza się do plastikowych klocków i zestawów, które produkuje. Połączenie tych trzech czynników sprawia, że Lego jest szalenie udaną marką.

Globalna lista najpotężniejszych marek jest tworzona corocznie przez firmę konsultingową Brand Finance. Mierzy ona wartość każdej marki, jej siłę i oburzenie w światowych mediach. W swoim corocznym rankingu najpotężniejszych marek świata, Lego strąciło Ferrari z pierwszego miejsca. Marka wyceniana jest na 5,6 miliarda koron duńskich, co stanowi ponad dwukrotną wartość Ferrari, drugiej najcenniejszej marki.

W Wielkiej Brytanii Lego jest jedną z najbardziej wartościowych marek na świecie, jak wynika z raportu. Jednak jej wartość spadła pomimo popularności. W USA wartość marki Lego wzrosła o 20%. Zyski firmy osiągnęły w tym roku 840 mln USD. Jest najbardziej dochodową firmą zabawkarską w Wielkiej Brytanii i Europie oraz trzecią największą marką zabawkarską w Azji. Jej sprzedaż w Ameryce Północnej po raz pierwszy przekroczyła 1BN USD. W zeszłym roku sprzedała 75 miliardów klocków Lego. Ludziki Lego mają 4 cm wysokości i są obecnie uważane za najpopularniejszą zabawkę na świecie.

Zdywersyfikowała swoje portfolio

LEGO zdywersyfikowało swoje portfolio poprzez budowanie i sprzedaż szerokiej gamy produktów konsumenckich. Budowanie i sprzedawanie zabawek, akcesoriów, gier i artykułów gospodarstwa domowego dało firmie LEGO globalny ślad, a jej asortyment obejmuje obecnie ponad 150 krajów. Firma LEGO wykorzystuje rozwój rynku jako strategię wzrostu i zdywersyfikowała swoją działalność na różne kategorie, aby zmaksymalizować swoją ogólną wartość. Najnowsza inicjatywa firmy, „Building Future Through Diversification”, skupia się na zwiększeniu zaangażowania konsumentów poprzez innowacyjne opakowania i projektowanie produktów.

Oprócz klocków, Lego zdywersyfikowało swoje portfolio, aby sprzedawać zabawki, zestawy tematyczne i gry online. Chociaż głównym produktem pozostają klocki Lego, firma rozszerzyła swoją linię produktów, wprowadzając gry online, zestawy tematyczne i inne rodzaje zabawek. Popularność klocków Lego wynika częściowo z faktu, że są one rzadkie i unikalne, a także zorganizowane w taki sposób, że mogą być wykorzystywane do różnych celów. To daje Lego przewagę konkurencyjną nad innymi markami na rynku.

Aby osiągnąć ten cel, Lego zdywersyfikowało swoje portfolio na trzy odrębne rynki geograficzne, w tym rynki wschodzące, wiodące i wschodzące gospodarki oraz Europę. Oprócz tych dwóch głównych regionów, Lego z powodzeniem rozwinęło partnerstwo w Chinach i USA. Jednak to Chiny okazały się najbardziej lukratywnym rynkiem dla produktów Lego. Poprzez dywersyfikację swojego portfolio, firma może lepiej zaspokoić potrzeby konsumentów na tych rynkach. Firma może również współpracować z markami rozrywkowymi, takimi jak Netflix, aby stworzyć nowe treści dla swoich produktów.

Wydała tysiące zestawów o różnorodnej tematyce

Grupa Lego wydała tysiące zestawów o tematyce od dinozaurów po morze. Niektóre z najpopularniejszych tematów to zwierzęta, kosmos, piraci, żołnierze i żaglowce. Klasyczne zestawy z pierwszych lat są nadal w produkcji dzisiaj, a wiele z nich jest sprzedawany w kierunku młodych dziewcząt. Linie Clikits i Belville Lego zachęcają do kreatywności i sztuki i rzemiosła, a one interlock z regularnych klocków LEGO.

Linia LEGO Expert Builder rozwinęła się w linię Technic, która została wprowadzona na rynek w 1982 roku. System DUPLO został zaadaptowany do produkcji zestawów dla młodszych odbiorców, w tym grzechotek dla niemowląt i regulowanych kończyn. Pojawiła się nowa linia zestawów do linii architektury Lego, która pozwalała dzieciom budować niektóre z najsłynniejszych budynków świata. Zestaw New York City Skyline zawiera 598 klocków, w tym Empire State Building, Chrysler Building, Freedom Tower i Statuę Wolności.

Firma LEGO ma ścisłą politykę dotyczącą tego, jakie typy zestawów są dozwolone. Zestawy z realistyczną bronią lub sprzętem wojskowym, jak te z Gwiezdnych Wojen czy Indiany Jonesa, są surowo zabronione. Ponadto zabronione są zestawy przedstawiające współczesną broń wojskową. Firma nie chce promować brutalnych sytuacji ani gloryfikować szkodliwych zachowań. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest zamek LEGO. Te zestawy są dostępne online, ale nie są jedyne. Aktualnie, dostępne są nawet kolorowanki Lego do druku za darmo.

Kupiła wyłączne prawa do popularnych franczyz

Istnieje wiele powodów, dla których Lego kupiło wyłączne prawa licencyjne do popularnych franczyz. Wiele zestawów Lego na rynku jest wynikiem lukratywnych umów licencyjnych. Na przykład, franczyzy Star Wars i Ghostbusters zarówno mają licencjonowane zestawy z klockami Lego. Umowy licencyjne będą trwały przez dziesięciolecia, dając Lego znaczną przewagę nad konkurencją. Lego uczyniło również ze swoich produktów aktorów, co widać w filmie Lego z 2014 roku. Sequele filmów są planowane na wiele lat. A parki rozrywki Legoland to ogromny biznes.

Kilka z właściwości już zrodziło udane filmy. Universal Pictures niedawno podpisał pięcioletnią umowę z Grupą Lego na realizację filmów Lego. Będą również rozwijać, produkować i dystrybuować filmy LEGO pod marką Universal. Universal Pictures zachowa producenta Dana Lina związanego z nowymi filmami. Umowy te są ważnym krokiem dla Grupy Lego, ponieważ zapewnią ciągłą ekspozycję marki w mediach.

Ważną częścią strategii Lego jest łączenie świata cyfrowego i fizycznego. Oprócz uruchomienia serwisu społecznościowego Lego Life, który umożliwia dzieciom interakcję z rówieśnikami, firma bada również możliwość tworzenia gier wideo. Dzięki VR dzieci mogą skanować kawałki Lego, aby odblokować moce. W ten sposób Lego będzie miało możliwość tworzenia nowych zabawek i rozszerzania swojej działalności. A w dłuższej perspektywie te partnerstwa doprowadzą do jeszcze większych zysków.

Opracowała produkty cyfrowe

LEGO dało do zrozumienia, że jest zaangażowane w przyjęcie nowych technologii i nie boi się eksperymentować. W rzeczywistości firma z powodzeniem przeniosła swoją markę z zabawy fizycznej do zabawy cyfrowej w ciągu ostatnich kilku lat. Obecna generacja dorastała ze smartfonami, tabletami i innymi urządzeniami cyfrowymi i oczekuje, że te produkty będą używane wszędzie. Lego zawsze poszukuje odpowiednich technologii, które mogą poprawić doświadczenia użytkowników. Strategia cyfrowa firmy skupia się na rozwoju i nauce, czyli dwóch głównych USP.

Głównym zadaniem Bhardwaja jest digitalizacja interakcji B2B z resellerami i unowocześnianie ich doświadczeń. Jednym z przykładów takiej digitalizacji jest „Partner Portal”, który Lego wykorzystuje do zarządzania i śledzenia zamówień resellerów. Segment „współpracownicy” firmy odnosi się do pracowników na całym świecie. Automatyzacja jest priorytetem w tym segmencie. Choć takie podejście może wydawać się sprzeczne z intuicją, okazało się ono skuteczną strategią dla firmy.

Pod koniec lat 90. firma Lego zrobiła ogromny krok w kierunku przestrzeni cyfrowej, tworząc interaktywne strony internetowe, media komputerowe i gry na konsolę. Jednak cyfrowa transformacja firmy zaczęła wpływać na jej wyniki finansowe. W 2004 roku firma odnotowała stratę w wysokości 140 milionów dolarów i ogłosiła likwidację 500 miejsc pracy, winiąc za to niewydolność produkcji i problemy z łańcuchem dostaw. Te wyzwania stanowiły wyzwanie dla działalności LEGO i spowodowały, że firma stanęła w 2005 roku w obliczu bankructwa.