Strona główna » Blog » Co musisz wiedzieć o Spidermanie?

Co musisz wiedzieć o Spidermanie?

ciekawostki o spidermenie

Jeśli jesteś fanem komiksów, prawdopodobnie znasz Spidermana. Ta popularna postać była główną częścią Srebrnej Ery bohaterów komiksowych, która trwała od 1956 do 1970 roku. To właśnie w tym czasie komiksy stały się głównym źródłem rozrywki dla Amerykanów. Ale jak sukces Spidermana przełożył się na uznanie głównego nurtu? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Poniżej przedstawiamy kilka faktów dotyczących postaci. Dowiedz się również o jego supermocach i związku z Mary Jane Watson.

Kim jest Spiderman?

Superbohater ma niepokorne poczucie sprawiedliwości i odpowiedzialności. Swoją heroiczną naturę odziedziczył po tragicznej śmierci wujka. W rezultacie wziął na siebie odpowiedzialność za złe rzeczy, które dzieją się w jego obecności. To właśnie to poczucie odpowiedzialności nadaje Spidermanowi jego cechy definiujące. W swoim pierwszym komiksie był nastolatkiem, który był samotnikiem, ale później znalazł się w grupie Avengers. Polecamy kolorowanki Spiderman, które możesz u nas wydrukować za darmo!

Twórcy komiksu przypisują sobie zasługi w tworzeniu postaci. Jack Kirby i Stan Lee stworzyli elementy fabuły komiksu oraz atrybuty człowieka. Mimo to seria komiksowa znacznie różniła się od poprzednich postaci Marvela. Podczas gdy Jack Kirby i Joe Simon mieli swobodę twórczą, aby zmienić Srebrnego Pająka w Spidermana, to ostatecznie scenarzyści zdecydowali się zachować nazwę i tożsamość postaci. Jednak postać nie była w stanie przetrwać zmiany nazwy, więc przemysł komiksowy postanowił ją zachować.

Jack Kirby stworzył origin story Spidermana. Historia obraca się wokół młodej dziewczyny rozdartej między nieśmiałym pisarzem a krzykliwą gwiazdą futbolu. Dziewczyna decyduje się na nieśmiałego chłopaka, a niebawem Spidey przybiera imię „Spiderman”. Podobnie Kirby stworzył również kilka historii fantasy z udziałem starszego nastolatka. Przez cały komiks Kirby zdołał uczynić Spideya jednym z najbardziej rozpoznawalnych superbohaterów.

Pochodzenie Spidermana według komiksu

Komiksy, które śledzą pochodzenie Spidermana, zostały pierwotnie opublikowane w latach 30. XX wieku. Pochodzenie postaci zostało skomplikowane przez serię „Chapter One”, która radykalnie zmieniła sposób tworzenia Spideya. Seria nadmiernie skomplikowała fabułę, minimalizując wpływ Spideya rozpoznającego włamywacza i wprowadzając inne zmiany do kanonu Spider-Mana. Po ostatnim numerze serii, została ona porzucona i oficjalnie zlekceważona jako nie mająca miejsca w oficjalnym continuity.

Na określenie Spidermana używano wielu różnych nazw. Nie wszystkie z nich zostały udokumentowane w początkach komiksu i nie wszystkie z tych wkładów były nawet brane pod uwagę przez ówczesnych historyków. Istnieją jednak nazwiska, które są związane z uznaną linią. Te nazwiska mogą być wyróżnione przez osoby, które aspirowały do osiągnięcia sławy. Chociaż tak jest w przypadku Spidermana, nie oznacza to, że pochodzenie jego nazwiska jest całkowicie nieznane.

Pierwszy komiks z postacią zawierał krótką historię Spidermana. Pochodzenie Spidermana to skomplikowana historia, ale jest kilka podstawowych faktów, które powinniśmy najpierw zrozumieć. W komiksach pierwotnie Peter Parker występował jako nastoletnia sierota wychowywana przez starsze małżeństwo. W serii Spiderman miał nadludzkie moce, które wykorzystywał do walki z przestępczością. Był jednym z pierwszych bohaterów, którzy stali się superbohaterami i przez lata występował w kilku różnych mediach.

W drugim sezonie Peter Parker wyjaśnia pochodzenie postaci superbohatera swoim kolegom z drużyny. Ben i May Parker wychowali go, choć Peter nigdy nie nosił okularów. Komiks używał niemal identycznych dialogów i obrazów, aby przekazać tę samą ideę. I, w pierwszym sezonie, Spidey był tylko kilka lat starszy niż był, gdy otrzymał swoje moce. Mimo to, filmowa origin story odzwierciedla rzeczywistą historię komiksów.

Supermoce Spidermana

Jeśli kiedykolwiek czytałeś komiks, prawdopodobnie zauważyłeś, że Spiderman ma szereg supermocy. Od umiejętności balansowania na główce od szpilki po siłę pozwalającą na wspinanie się na wysokie budynki, Spider-Man jest superbohaterem najwyższej klasy. I, ma zmysł równowagi, który pomaga mu chodzić po ścianach, a nawet spoczywać na nich bez upadku. Pomimo tych mocy, Spiderman ma pewne ograniczenia.

Jedną z jego najpotężniejszych supermocy jest siła. Potrafi podnieść na prasie wiele ton i zamachnąć się 3-tonową kulą wraku za pomocą stalowych łańcuchów. Jego siła jest tak duża, że może również podnieść półciężarówkę. Jego niesamowita siła może nawet pomóc mu w lądowaniu odrzutowców, ważących od 175 000 do 215 000 funtów. Spiderman jest również w stanie komunikować się z pająkami, co daje mu kolejny poziom siły.

Kolejną z jego supermocy jest zdolność do wyczuwania niebezpieczeństwa. Prekognitywne wyczucie niebezpieczeństwa przez Spider-Mana jest powiązane z jego nadludzką kinestetyką. Ta zdolność pozwala mu uniknąć większości zagrożeń. Spider-Man nie potrafi określić dokładnej natury zagrożenia, ale potrafi wyczuć jego obecność i uskoczyć z drogi. Potrafi także wyprzedzać samochody i pociągi, biegnąc z pełną prędkością.

Poza mocami związanymi z pająkami, Spider-Man posiada również zdolność komunikowania się z antropoidami. Dzięki zmysłowi wzroku może stwierdzić, jaki rodzaj pająka znajduje się w pobliżu. Chociaż nie może kontrolować pająków tak jak Ant-Man, wciąż może zbierać od nich informacje. Zapach pająka może pomóc Spider-Manowi znaleźć zaginione dziecko, a on sam potrafi nawet wyczuć pająki.

Związek z Mary Jane

Chociaż nie można wiedzieć na pewno o naturze związku Spidermana z Mary Jane Watson, czytelnicy mogą przynajmniej wyciągnąć kilka wniosków na podstawie serii. Związek tych dwóch postaci ma swoje wzloty i upadki, co widać w wielu numerach ich komiksów. Jednak jeden konkretny numer The Amazing Spider-Man kronikarsko przedstawia propozycję ślubu między Mary Jane a Peterem. Chociaż scena jest zbyt krótka, aby uznać ją za romans, to stanowi dobry przykład rozwoju charakteru Mary Jane.

Postać po raz pierwszy pojawiła się w serialu animowanym z lat 60. jako siostrzenica kapitana policji Neda Stacy’ego. Przez całą serię pozostawała główną rywalką Felicii Hardy o uczucia Petera Parkera. Podobnie w powieściach Mary Jane 2 pojawia się jako romantyczna rywalka dla Petera Parkera. Wygląd Mary Jane Watson w serialu animowanym został spekulowany jako oparty na pomniejszej postaci Mary Jane Marka Twaina.

Jako dziecko, Mary Jane Watson żyła w dysfunkcyjnej rodzinie. Dorastała w dysfunkcyjnej rodzinie z matką, która była alkoholiczką i ojcem, który był sfrustrowanym profesorem. Doświadczyła również serii osobistych tragedii, które zmusiły ją do porzucenia kariery aktorskiej na rzecz kariery męża. Mary Jane została później zdiagnozowana z anoreksją i podjęła pracę w sieci telewizyjnej w Nowym Jorku.

Wczesne życie Mary Jane Watson było stosunkowo mało znane. W Amazing Spider-Man #259, Mary Jane została przedstawiona jako dziecko z wyjątkowo niestabilną rodziną. Ojciec, sfrustrowany pisarz, również znęcał się nad rodziną. Jako młoda dziewczyna, Mary Jane utrzymywała powierzchowne życie towarzyskie jako imprezowiczka, dopóki nie poznała Petera Parkera. W końcu stała się miłosnym zainteresowaniem Spidermana. Jednak jej związek z Peterem od początku był kłopotliwy.