Strona główna » Blog » Batman – bliższe spojrzenie

Batman – bliższe spojrzenie

batman

Superbohater Batman pojawia się w amerykańskich komiksach wydawanych przez DC Comics. Postać została stworzona przez artystów Boba Kane’a i Billa Fingera i zadebiutowała w 27 numerze Detective Comics w 1939 roku. Podczas gdy jego sprawność fizyczna i technologiczna była przedmiotem wielu dyskusji, jego unikalne zdolności są fascynującym studium samym w sobie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Batmanowi. Zbadamy jego pochodzenie i technologię, na której opiera się w walce z przestępczością.

Bruce Wayne

Historia Bruce’a Wayne’a, Batmana, to historia tragedii. Był dzieckiem, gdy jego rodzice zostali zabici, więc wychowywał się bez rodziców. Próbując zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie, poświęcił swoje marzenia dla roli Batmana. Stał się obsesją na punkcie walki z przestępczością i likwidowania przestępczości. Chociaż jego rodzice zostali zabici, nigdy nie zapomniał o swojej miłości do Alfreda, szefa policji w mieście.

Podczas gdy oryginalna fabuła Batmana i Seliny Kyle była krótkotrwała, romantyczny związek tych dwóch postaci był kontynuowany w kolejnych komiksach. Podczas gdy mieli romantyczny związek w komiksie The Long Halloween, Bruce dwukrotnie odrzucił zaloty Seliny. Podczas gdy Selina uratowała Bruce’a przed Poison Ivy, on nadal nie był w stanie zdobyć jej serca. Bruce został nawet zmuszony do stanięcia w obronie Seliny podczas dwóch świąt w Batman: Dark Victory. Można znaleźć również kolorowanki Batman na naszej stronie internetowej.

Podczas gdy złoczyńcy historii są bardzo groźni, rola Bruce’a Wayne’a jest bardziej ludzka niż heroiczna. Powracający Joker jest największym zagrożeniem dla miasta Gotham, a jego obecność w świecie sprawia, że jest on wobec niego bezbronny. Maska Batmana jest dla Wayne’a najlepszym sposobem na ukrycie swojej tożsamości i dalszą walkę z przestępczością. Z postacią tą wiążą się jednak pewne problemy. Jest zbyt wiele postaci i tropów. Jeśli zamierzasz pisać o Bruce’ie Wayne’ie, musisz pamiętać, by zawrzeć go w komiksie.

Jako miliarder, właściciel Wayne Enterprises, Bruce Wayne ma również bogatą i potężną rodzinę. Dziedzictwo Wayne Enterprises zostało mu pozostawione po śmierci jego rodziców i stanowi duży kawałek kieszeni Bruce’a. Jego rodzice byli lekarzami i mieli fortuny, a rodzina Bruce’a jest najbogatszą w Gotham City. Historia Bruce’a Wayne’a, Batmana, oraz jego przodka Thomasa Wayne’a Jr.

Pierwsze pojawienie się Bruce’a Wayne’a, Batmana, miało miejsce w historiach DC Comics w 1939 roku. Dopiero w połowie lat pięćdziesiątych postać została przedstawiona w filmie. Columbia Pictures wypuściła serię seriali z udziałem Lewisa Wilsona i Roberta Lowery’ego. Obaj aktorzy byli popularni wśród widzów. W przeciwieństwie do wcześniejszych czasów, popularność Batmana od tego czasu wzrosła. Od maja 1989 roku Batman jest liderem Justice League of America.

Pochodzenie

Istnieje wiele różnych wersji historii pochodzenia Batmana, ale najbardziej znaną fabułą jest Year One. „Year One” został opublikowany w 1940 roku i prowadzony w Batman #407, i podsumował pochodzenie Batmana, skupiając się na Bruce’ie Wayne’ie i Jamesie Gordonie. Od tego czasu origin story Batmana stało się standardem superbohaterskich origin stories. Chociaż rok pierwszy jest bardziej zbiorem krótkich opowiadań niż obszerną książką, jest to najbardziej przystępny sposób na poznanie postaci i wydarzeń z nią związanych.

Historia pochodzenia Batmana była wielokrotnie opowiadana w komiksach, filmach i telewizji. Chociaż akcja Batman: Arkham Origins rozgrywa się w latach poprzedzających pojawienie się Batmana w grach Arkham, komiks ten służy jako świetne wprowadzenie do historii pochodzenia Mrocznego Rycerza. Ta historia pochodzenia była tak udana, że stała się częścią kontinuum New 52. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie te historie zostały stworzone jednakowo.

Na przestrzeni lat historia pochodzenia Batmana została zmieniona, choć pozostaje ważną częścią postaci. Chociaż historia pozostaje w dużej mierze taka sama, istnieją pewne istotne różnice w ciągłości. W komiksach rodzice bohatera zostali zamordowani przed narodzinami ich syna. W odpowiedzi Batman poprzysięga zemstę na osobach odpowiedzialnych za ich śmierć. W filmach origin story jest aktualne do dziś. Uzasadnia ona origin story Batmana w kolejnym filmie.

Inną wersją pochodzenia Batmana jest Year One. Oryginalna origin story Batmana została opublikowana w czerwcu-lipcu 1948 roku, natomiast pierwsza historia „Year One” miała miejsce w 1959 roku. Rok pierwszy komiksu jest uważany za origin story, ale wraz z ewolucją świata komiksowego, musi on powrócić do origin story postaci, aby nadać kontekst dla współczesnej epoki. W konsekwencji Rok Pierwszy zmienił sposób, w jaki opowiedziano historię pochodzenia Batmana.

Podczas gdy historie z filmowej franczyzy są kulturowym behemotem, seria komiksowa o Batmanie nie osiągnęła takiej wysokości. Chociaż film nie rywalizuje ze skalą filmów, wciąż udaje mu się stąpać po tym samym gruncie. I choć kreskówka pokazuje swobodę twórców, jest też świadectwem tego, że trudno jest zostać legendą. I to właśnie sprawia, że jest tak wciągający. Dlaczego więc „The Batman” musi istnieć?

Sprawność fizyczna

Termin „sprawność fizyczna” odnosi się do wyjątkowych umiejętności lub zdolności jednostki w określonym obszarze fizycznym. Physical prowess może obejmować od bycia doskonałym w chodzeniu i tańcu, do bycia pięknym i eksponowania większości ruchów ludzkiego ciała. Aby znaleźć dokładne znaczenie tego słowa, spróbuj użyć Define Dictionary, prostej w użyciu platformy dla każdego, kto może wnieść definicje. Poniższa strona pokazuje użycie słowa „physical prowess” na całym świecie.

Zależność od technologii

W dzisiejszych czasach Batman i reszta uniwersum DC Comics coraz częściej polegają na zaawansowanej technologii w walce z przestępczością. Podczas gdy Batman jest naturalnie silny i inteligentny, bez swojej technologii byłby całkowicie niedopasowany do wielu złoczyńców, którzy nękają ulice. To sprawia, że zależność Batmana od technologii jest tym bardziej godna uwagi, że bez niej miałby trudności w walce z wieloma przeciwnikami.